Discussing Film Critic Awards Year 3 Winners

The winners of the third Discussing Film Critic Awards have been announced and we have the winners to share with you.

I have the pleasure of being a voting member of this critic group and am proud of the men and women across the globe that took part in the nominations and winners.

BEST MOTION PICTURE 

C’mon C’mon

Dune (RUNNER UP)

The Green Knight

Mass

Petite Maman

The Power of the Dog (WINNER)

Spencer

Tick, Tick… Boom!

Titane

West Side Story

BEST DIRECTOR

Denis Villeneuve, Dune

Jane Campion, The Power of the Dog (RUNNER UP)

Pablo Larraín, Spencer

Julia Ducournau, Titane (WINNER)

Steven Spielberg, West Side Story

BEST ACTOR

Joaquin Phoenix, C’mon, C’mon

Will Smith, King Richard

Nicolas Cage, Pig

Benedict Cumberbatch, The Power of the Dog (RUNNER UP)

Andrew Garfield, Tick, Tick…BOOM! (WINNER)

BEST ACTRESS 

Jessica Chastain, The Eyes of Tammy Faye

Olivia Colman, The Lost Daughter

Kristen Stewart, Spencer (WINNER)

Agathe Rousselle, Titane (RUNNER UP)

Renate Reinsve, The Worst Person in the World

BEST SUPPORTING ACTOR 

Troy Kotsur, CODA

Jason Isaacs, Mass

Kodi Smit-McPhee, The Power of the Dog (RUNNER UP)

Robin de Jesus, Tick, Tick… BOOM!

Vincent Lindon, Titane (WINNER)

BEST SUPPORTING ACTRESS  

Aunjanue Ellis Ellis, King Richard 

Ann Dowd, Mass (RUNNER UP)

Ruth Negga, Passing

Kirsten Dunst, The Power of the Dog

Ariana DeBose, West Side Story (WINNER)

BEST INTERNATIONAL FILM  

Drive My Car (RUNNER UP)

Flee

Petite Maman

Titane (WINNER)

The Worst Person in the World

BEST FILM ENSEMBLE  

The French Dispatch

The Harder They Fall (RUNNER UP)

Mass (WINNER)

The Power of the Dog

West Side Story

BEST ORIGINAL SCREENPLAY 

Mike Mills, C’mon C’mon

Zach Baylin, King Richard

Fran Kranz, Mass (WINNER)

Steven Knight, Spencer

Julia Ducournau, Titane (RUNNER UP)

BEST ADAPTED SCREENPLAY 

Sian Heder, CODA

Jon Spaihts & Denis Villeneuve & Eric Roth, Dune (RUNNER UP)

Maggie Gyllenhaal, The Lost Daughter

Rebecca Hall, Passing

Jane Campion, The Power of the Dog (WINNER)

BEST CINEMATOGRAPHY 

Greig Fraser, Dune

Andrew Doz Palermo, The Green Knight

Ari Wegner, The Power of the Dog

Claire Mathon, Spencer (WINNER)

Bruno Delbonnel, The Tragedy of Macbeth (RUNNER UP)

BEST ORIGINAL SCORE 

Hans Zimmer, Dune (WINNER)

Alexandre Desplat, The French Dispatch

Daniel Hart, The Green Knight

Jonny Greenwood, The Power of the Dog

Jonny Greenwood, Spencer (RUNNER UP)

BEST COSTUME DESIGN  

Jenny Beavan, Cruella (WINNER)

Jacqueline West, Bob Morgan, Dune

Milena Canonero, The French Dispatch

Odile Dicks-Mireaux, Last Night in Soho

Jacqueline Durran, Spencer (RUNNER UP)

BEST PRODUCTION DESIGN 

Patrice Vermette, Dune (RUNNER UP)

Adam Stockhausen, The French Dispatch

Tamara Deverell, Nightmare Alley (WINNER)

Guy Hendrix Dyas, Spencer

Adam Stockhausen, West Side Story

BEST FILM EDITING 

Joe Walker, Dune (RUNNER UP)

Hank Corwin, Don’t Look Up

Peter Sciberras, The Power of the Dog

Sebastian Sepulveda, Spencer (WINNER)

Myron Kerstein, Andrew Weisblum, Tick, Tick… BOOM!

BEST SOUND 

A Quiet Place Part II

Dune (WINNER)

The Harder They Fall (RUNNER UP)

No Time to Die

The Power of the Dog

BEST USE OF MUSIC

“Everlasting Love”, Belfast

“Downtown”, Last Night in Soho (RUNNER UP)

“Happy House”, Last Night in Soho

“You’re My World”, Last Night in Soho

All I need is a Miracle”, Spencer (WINNER)

BEST ORIGINAL SONG 

“So May We Start,” Annette (WINNER)

“Just Look Up”, Don’t Look Up

“Guns Go Bang”, The Harder They Fall

“Be Alive”, King Richard

“No Time to Die”, No Time to Die (RUNNER UP)

BEST VISUAL EFFECTS 

Dune (WINNER)

Eternals

Godzilla vs. Kong

Shang-Chi and the Legend of The Ten Rings (RUNNER UP)

The Suicide Squad

BEST ANIMATED FILM 

Belle

Encanto

Flee (RUNNER UP)

Luca

The Mitchells vs. the Machines (WINNER)

BEST INDEPENDENT FILM

CODA

C’mon C’mon

The Green Knight

Mass (WINNER)

Shiva Baby (RUNNER UP)

BEST DEBUT FEATURE FILM

Maggie Gyllenhaal, The Lost Daughter

Fran Kranz, Mass (WINNER)

Rebecca Hall, Passing (RUNNER UP)

Emma Seligman, Shiva Baby

Lin-Manuel Miranda, Tick, Tick… BOOM!

BEST DEBUT PERFORMANCE

Jude Hill, Belfast

Alana Haim, Licorice Pizza (RUNNER UP)

Rachel Sennott, Shiva Baby

Agathe Rousselle, Titane (WINNER)

Rachel Zegler, West Side Story

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Create a website or blog at WordPress.com

Up ↑

%d bloggers like this: